top of page

Stručná pravidla vodního slalomu

Cílem závodníků ve vodním slalomu je sjet umělý slalomový kanál či trať postavenou na přírodní vodě skrze brány v co nejrychlejším čase. K času naměřenému závodníkovi mezi startovní a cílovou fotobuňkou se připočítávají penalizační sekundy za projetí trati způsobem neodpovídajícím požadavkům na projetí brány podle pravidel vodního slalomu.

Brány jsou tvořeny dvěma tyčemi o délce 160-200cm, které jsou vzdáleny od 1,2m do 4m a jsou zavěšeny nad vodou. Úkolem závodníku je jimi projet. Počet branek se pohybuje od 18 do 25. Pokud jsou brány zeleno-bílé, musí být projety směrem po vodě – povody. Jsou-li červeno-bílé je nutné je projet směrem opačným, proti vodě – protivody.

 

Co znamená projet brány bez penalizace?
Závodníci musí projet všechny brány popořadě podle čísel na bránách uvedených a to bez dotyku. Jestliže se závodník dotkne brány (lodí, pádlem, tělem), dostane 2 sekundovou penalizaci. Opakovaný dotyk téže brány již penalizován není. Při minutí brány je závodník penalizován 50 trestnými vteřinami. Všechny penalizace jsou připočítány k základnímu času závodníka.

 

Mezinárodní závod zahrnuje dvě kvalifikační, semifinálovou a finálovou jízdu. Celkový čas, včetně penalizace, dosažený v kvalifikačních jízdách určuje, kteří závodníci se probojují do semifinálových jízd. Následně celkový čas v semifinálové jízdě určuje závodníky postupující do finále. Vítězem se stává závodník, který dosáhl nejrychlejšího času ve finálové jízdě, bez ohledu na jeho časy semifinálové či kvalifikační.

 

Kategorie
K = kajak (závodník v lodi sedí a používá pádlo s dvěma listy)
C = kanoe (závodník v lodi klečí a požívá pádlo s jedním listem)
Individuální disciplíny: muži: K1, C1; ženy: K1 a C1; Extreme Canoe Slalom Cross K1 muži a ženy.

 


Týmové disciplíny, takzvané hlídky: tým se skládá ze tří lodí stejné kategorie (3xK1muži, 3xK1 ženy, 3xC1 muži, 3xC1 ženy). Všechny lodě vystartují najednou. Čas je měřen od doby, kdy první loď protne startovní linii a do protnutí cílové fotobuňky třetí lodí. Penalizace se sčítají za všechny členy týmu a připočítají se k naměřenému času.

Harmonogram ECA 2022
bottom of page